top of page

February 26, 2023


DE - The U of Delaware's Mira Selling is the CAA Champion in the 200 Individual Medley. She set a new CAA Meet record and UD record with a time 1:58.08





DE - The U of DE's Toni Sabev set a new Blue Hen Swimming team record in the Men's 100 Breaststroke. The new standard is 51.96.






Cape Henlopen wins the Girls Basketball Henlopen Conference Championship holding off Woodbridge 31-30.

Amalia Fruchtman led the Vikings with 13 points and 15 rebounds. She also blocked 3 shots.

Amalia Fruchtman (by Lloydlee Heite)







Hayden Hall to Salisbury U for Football; Shane Hall to Salisbury for Swimming; Themo Rigakos to Salisbury for Swimming; Caleb Galbreath to Stevenson University for Volleyball.






Wilmington Charter's Emma Gaz is now committed to attend the College of NJ where she will play lacrosse. Emma is a member of the Belles Lacrosse Club program.
























100 Freestyle - 1 - Rachel Bockwrath - Brandywine 49.32 (New Meet Record); 2- Natalie Johnson - Ursuline; 3- Madison Testa - Padua





400 Freestyle Relay - Tower Hill (Grace Gilbert, Emerson DeBaecke, Brooke Griffin, Lainey Mullins) 3:33.62; 2- Wilmington Charter; 3- Ursuline






200 Freestyle Relay 1- Tower Hill (Brooke Griffin, Emerson DeBaecke, Grace Gilbert, Lainey Mullins) 1:39.49; 2- Ursuline; 3- Wilmington Charter






500 Freestyle - 1- Lainey Mullins - Tower Hill 4:46.96; 2- Katelyn Fitzgerald - Conrad; 3- Kira Agne - Friends.






100 Breaststroke - 1 Gracie Maughan - Sussex Academy 1:03.65; 2- Aisha Fontaine - Middletown; 3- Rozlyn Wynn - Wilmington Charter






100 Backstroke - 1 - Georgia Colburn - Wilmington Charter 55.27; 2- Caitlin Horning - Ursuline; 3- Eliza Johnson - Ursuline






100 Butterfly - 1- Georgia Colburn - Wilmington Charter 55.63; - 2- Alyssa Napier - Conrad; 3- Alexandra Phillips - Wilmington Charter






50 Freestyle - 1- Rachel Bockwrath - Brandywine 23.19; 2 - Alyssa Napier - Conrad; 3- Brooke Griffin - Tower Hill





200 Freestyle - 1- Lainey Mullins, Tower Hill 1:47.69 (New Meet Record;) 2- Katelyn Fitzgerald - Ursuline; 3- Rowen O'Donoghue - St. Marks.



Girls 1 mtr Diving

DIAA Champ

1 - Madelyn Hiller -Newark Charter -379.45

2- Ava Kramedas - Concord - 352.65

3- Marina Chakar -Brandywine -304.45

4- Alyssa Swift - Tower Hill - 272.20



200 Medley Relay - 1- Wilmington Charter (Georgia Colborn, Rozlyn Wynn, Yohanna Hailu, Alexandra Phillips) 1:46.19; 2- Ursuline; 3- Sussex Academy





200 Individual Medley - 1- Kira Agne, Wilmington Friends 2:04.38; 2- Mary Kate Keegan - Ursuline; 3- Gracie Maughan - Sussex Academy
















For the 20th time, and 7th year in a row, under Head Coach Chip Hannig, Salesianum wins the Delaware Boys Swimming State Championship.




100 Breaststroke - 1 Aaron Stevens - Conrad 1:56.53; 2- MK Hoban - Sanford; 3- Niles Commodoe - Tatnall





200 Individual Medley - Aaron Stevens - Conrad 1:51.12; 2- Max Moen - Wilmington Charter; 3- Carson Kalish - Sanford





100 Butterfly - 1- Breyden Wright - Sussex Central 49.14; 2- Carson Kalish - Sanford; 3- Jude Winnington - Middletown






50 Freestyle 1- Zach Redding - Appoquinimink 20.87; 2- Thomas Conaty - Tower Hill; 3- Kyle Skelly - Salesianum






400 Freestyle Relay - 1- Salesianum (John Camfield, Bryce Patterson, Kyle Skelly, Teddy Tsakumis) 3:13.02; 2- Sanford; 3- Wilmington Charter








100 Freestyle - 1- Zach Redding - Appoquinimink 46.01; 2- Thomas Conaty - Tower Hill; 3- Kyle Skelly - Salesianum








The St. Marks' Boys 200 Freestyle Relay team of Cameron Byrd, Nick Lennon, Kevin Waldron, and Sean Kemske set a new Spartan record in the event with a time of 1:30.04















Independent Conference Wrestling Championships

138 Pounds - 1 - Daniel Williams - Delaware Military; 2- Colin Honaker - Salesianum; 3- Julian Campanelli - Tatnall






150 Pounds - 1- Sam Munch - Salesianum; 2- Tyrus Kamenitzer - Wilmington Charter; 3- Finn Hanna - St. Marks






126 Pounds - 1- Drew Pratt- Tower Hill; 2- Cam Davis - Salesianum; 3-Sloan Makoujy - Wilmington Friends





157 Pounds - 1- Jacob Ebaugh - Red Lion Christian; 2- Anthony Dellicompagni - Salesianum; 3- Douglas Horton - Sussex Academy






285 Pounds - 1- Cael DeNigris - DMA; 2- Andrew Semmel - Salesianum; 3- Steven Goodman - St. Elizabeth's




144 Pounds - 1- Jamar Wells - Caravel; 2- Jack Duffy - Tower Hill; 3- Vince Petrillo - Wilmington Charter






175 Pounds - 1- Drew Simpson - DMA; 2- Matthew Duarte - Caravel; 3-




120 Pounds - 1- Eddie Radecki - Caravel; 2- Aaron Menickella - St. Marks; 3- Gavin Mundy





190 Pounds - 1- Justin Griffin - Sanford; 2- Hayden Moaney - DMA; 3- James Miller - Salesianum



132 Pounds - 1 - Luke Poore - Caravel; 2- Brayden Fabian - Red Lion; 3- Brady Bartkowski - Salesianum





215 Pounds - 1- Max Agresti - Salesianum; 2- Tyler August - DMA; 3- Brock Rhodes - Caravel





113 Pounds - 1 - Tye Bellarin - Red Lion; 2- Leo Marini - Salesianum; 3- Salvatore Nicoletti - Wilmington Charter





106 Pounds - 1- Dominic Lucien - Tower Hill; 2- Clif Bakhsh - St. Marks; 3- Mason Catania - Salesianum






165 Pounds - 1- Luke Spoor - St. Marks; 2 - Anthony Lucien - Tower Hill; 3- Malcom Roy - DMA




Henlopen Conference Wrestling Championship

150 Pounds - 1 -Nurrideen Statts - Lake Forest; 2 - Andrew Schaen - Cape Henlopen; 3- Jayden Drummond - Sussex Central


Blue Hen Conference Wrestling Champions








































bottom of page